Odpowiedź na to pytanie powinna dać OCENA ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO bądź TZW. OCENA HABITATOWA, która oceni oddziaływanie na dany obszar Natura 2000 w świetle celów ochrony tego obszaru.
Aby ułatwić proces podejmowania decyzji w zakresie "szkodliwości" przedsięwzięcia na środowisko, w tym na siedliska i gatunki Natura 2000, utworzono na podstawie doświadczeń
listy tego typu inwestycji z podziałem na dwie podstawowe kategorie:
Podział taki zawiera Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r.w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Z tym podziałem wiąże się też obowiązek sporządzania ocen oddziaływania na środowisko - może być to warunek obligatoryjny (dla inwestycji z pierwszej grupy) lub może nie być konieczny
(
dla inwestycji z II grupy inwestor może wystąpić z zapytaniem do odpowiedniego urzędu, czy w jego przypadku taki raport jest wymagany i jaki powinien być jego zakres).
Jak wskazują doświadczenia praktyczne, negatywne oddziaływanie na obszar Natura 2000 (siedliska bądź gatunki dla których powołaną tę formę ochrony), może zachodzić nawet w przypadku małych i pozornie nie znaczących inwestycji i przedsięwzięć, np. zaoranie łąki lub udrożnienie rowów melioracyjnych. Wszystko zależy od lokalizacji. Dlatego też zalecane jest każdorazowo sporządzenie tzw. oceny habitatowej, która jednoznacznie odpowie na pytanie czy i w jaki sposób planowane przedsięwzięcie może być szkodliwe.